دلبرستان دلبرستان .

دلبرستان

روش هاي تندخواني براي كنكور

روش هاي تندخواني براي كنكور

6s31_e1.png

 

از راهكار هاي موثري است كه به داوطلبان كنكور سراسري براي يادگيري و تسلط هرچه بيشتر مباحث كمك مي كند. يادگيري تكنيك هاي تندخواني براي خواندن و يادگيري مباحث حفظي خيلي موثر است. اين روش يكي از مهارتهاي مطالعه محسوب مي شود. دوره هايي از قبيل زيست شناسي ، تاريخ ، درس هاي عمومي و غيره داراي حفظ زيادي هستند و براي يادگيري و به ياد آوردن آنها ضروري هستند. بارها و بارها تكرار كنيد. با استفاده از روش هاي سرعت خواندن براي آزمون سراسري مي توانيد اين درس ها را بارها مرور كرده و تكرار كنيد و در وقت خود صرفه جويي كنيد. مطمئناً از اين طريق كنترل بيشتري بر محتوا خواهيد داشت.

البته براي مطالعه خوب، بايد برنامه ريزي هم داشته باشيد، كه اين كار رو موسسه حرف آخر واستون انجام داده.

 

روش هاي تندخواني براي كنكور

همانطور كه گفته شد ، سرعت خواندن يكي از تكنيك هاي موفق در دنياي امروز است. با يادگيري خواندن سريع ، مي توانيم سريعتر به جلو حركت كنيم و پيشرفت سريع تري داشته باشيم. سرعت خواندن روش هاي مختلفي دارد. روشهاي خواندن سرعت شامل ترسيم خط ، خواندن عبارت ، اسكن متن يا مرور سريع ، استفاده از ميدان ديد چشم و غيره است. اولين قدم در يادگيري سرعت خواندن ، تمرين مداوم آن است. اين بدان معناست كه بايد سعي كنيد در مطالعات روزانه و خارج از برنامه سريع باشيد و مطالب را سريعتر بخوانيد. از متون و مطالبي ساده تر كه قبلاً خوانده ايد استفاده كنيد تا در ابتدا سرعت خواندن را تمرين كنيد.

 

 

1- روش عبارت خواني

يكي از دلايلي كه بعضي از افراد به كندي مي خوانند ، خواندن كلمات يك به يك و مكث بر روي هر كلمه است. اين مكث بعد از هر كلمه خواندن را بسيار كند مي كند. خواندن عبارات به معناي خواندن كلمات در گروه است. با استفاده از اين تكنيك و ايجاد ارتباط بين كلمات و گروههاي خواندن كلمات ، مكثهاي بين خوانشها بسيار كاهش مي يابد. با اين روش ، حتي مي توانيد سرعت خواندن را دو برابر كنيد.

?- روش خط بردن

تكنيك ترسيم خط روشي است كه همه ما ناخودآگاه هنگام خواندن از آن استفاده مي كنيم. در مدرسه ، دانشگاه يا حتي در مطالعات روزمره مانند خواندن روزنامه هاي ما بدون توجه؛ ما از اين تكنيك استفاده كرده ايم. رسم خط مانند قرار دادن انگشت ، قلم ، مداد يا هر چيز ديگري در زير متن است كه به ما كمك مي كند خط را از دست ندهيم. نكته مهم در استفاده از هيپنوتيزم در سرعت خواندن اين است كه بايد اصل خواندن عبارت را رعايت كرد. يعني به جاي قرار دادن مداد زير هر كلمه ، كافي است مداد را در زير كلمه مياني عبارت مورد نظر قرار دهيد.

 

 

?- روش افزايش

حوزه ديد

مطمئناً با مطالعه دو روش قبلي متوجه شده ايد كه روش هاي سرعت خواندن براي آزمون سراسري مرتبط هستند. در ادامه دو روش قبلي بايد به افزايش ميدان ديد اشاره كنيم. افزايش ميدان ديد بدين معني است كه مي توانيد كلمات و عبارات بيشتري را با يك نگاه مشاهده كنيد و هر بار كه بخواهيد كلمات و عبارات بيشتري را بخوانيد. با استفاده از سه روش در كنار هم ، يعني خواندن عبارت ، ترسيم خط و افزايش ميدان ديد ، مي توانيد مطالب را با سرعت و غلظت بيشتر بخوانيد.

 

?- روش جمله خواني (عبارت خواني پيشرفته)

خواندن جمله نيز يك روش خواندن سريع براي آزمون سراسري است. در اين روش ، مانند روش خواندن عبارت ، شما بايد وسط هر جمله روي كلمه متمركز شويد ، كل جمله را مشخص كنيد و آن را بخوانيد. براي اينكه بتوانيد اين روش را انجام دهيد ، بايد روش خواندن عبارات را به خوبي آموخته باشيد. خواندن جمله اول و آخر هر پاراگراف و درك معناي آن براي درك بقيه جملات موجود در متن موثر است. بهتر است قبل از شروع خواندن متن ، موضوع متن را بدانيد. اين امر آمادگي ذهني را براي مغز ايجاد مي كند و روند مطالعه را آسانتر مي كند.

 

) تمرين هاي موثر براي يادگيري تندخواني

و روش مبتدي: براي شروع، يك كتاب را در دست بگيريد و از فردي بخواهيد لغتي را در صفحه مشخص كند و شما با يك

انگشت را به صورت عمودي يا افقي ، براي يافتن آن كلمه جستجو كنيد. اين روش در افزايش سرعت خواندن بسيار مؤثر است. اين زمينه ديد شما را به چالش مي كشد. روش نيمه حرفه اي: اين كار را مانند روش قبلي انجام دهيد ، اين بار با سه انگشت. با استفاده از سه انگشت ، به جستجوي 3 كلمه مشخص شده توسط شخص ديگر باشيد. همانطور كه اشاره شد؛ اين مرحله زمينه بينايي شماست

چالش ها. در هر صفحه ، سعي كنيد كل صفحه را با حركت دادن انگشتان خود دو يا حداكثر سه بار بررسي كنيد. حرفه اي: قبل از تمرين و يادگيري دو مرحله قبلي به اين مرحله نرويد! در اين مرحله شما بايد يك بار اين كار را انجام دهيد

از جستجوي صفحه عمودي استفاده كنيد ، تمام كلمات را جلوي چشمان خود منتقل كنيد و كلمه مورد نظر خود را پيدا كنيد. براي انجام اين كار ، ما بايد چهار انگشت را به روشي كه كل خط را پوشش مي دهد ، از بالا به پايين به صورت زيگزاگ يا S شكل بكشيم و در آخر كلمه مورد نظر را پيدا كنيم. سرعت خواندن مجله: به اين روش به عنوان يك دست گرم نگاه كنيد! درست مثل گرم كردن با تمرينات حركات كششي قبل از تمرين. مي توانيد از مجله هايي استفاده كنيد كه موضوع و محتواي كلي آن را مي شناسيد. قبل از مطالعه دوره هاي آمادگي

نياز به شروع دارد و تمرين با كتاب هاي معكوس: تمرين با كتاب هاي معكوس يك تمرين چالش برانگيز است كه سرعت خواندن را به سطح جديدي مي رساند.

او انجام مي دهد در ابتداي اين تمرين ، درك متن بسيار كم خواهد بود ، اما به تدريج اين مسئله برطرف مي شود و درك مطلب افزايش مي يابد. در اين تمرين از كتابي با نثر ساده و روان ترجيحاً بدون عكس استفاده كنيد.

 

) مزاياي تندخواني

جلوگيري از حواس پرتي: بيشتر وقت شما را براي خواندن يك داستان مي گذرانيد. شما همچنين انرژي بيشتري مصرف خواهيد كرد. در نتيجه زودتر خسته مي شويد. خستگي چشم نيز افزايش مي يابد.

براي بهره مندي از تخفيف هاي ويژه پكيج هاي حرف آخر همين حالا اقدام بكنيد.

 

جلوگيري از حواس پرتي: يكي از مهمترين مزاياي روشهاي سرعت خواندن براي آزمون ورودي ، جلوگيري از حواس پرتي است. هر چه بيشتر مطالعه كنيد؛ شما خسته تر مي شويد و در نتيجه كيفيت خواندن كاهش مي يابد و پريشان مي شويد. اما وقتي نوبت به سرعت خواندن مي رسد ، فقط بايد در مورد كمكي كه به ديگران مي كنيد بيشتر تمايز قايل شويد. صرفه جويي در وقت: مهمترين مزيت سرعت خواندن صرفه جويي در وقت است. و به شما فرصت بيشتري مي دهد تا تمرين ها و تست هاي بيشتري را حل كنيد و مي توانيد مباحث را بيشتر مطالعه كنيد. افزايش انگيزه: اگر با سرعت خوبي پيشرفت كرده و دوره ها و دوره هاي مختلفي را طي مي كنيد: قطعاً انگيزه بيشتري داشته باشيد

شما بايد خواندن خود را ادامه دهيد. و بهبود حافظه: مغز نيز مانند ساير قسمت هاي بدن به تمرين و تقويت نياز دارد. سرعت خواندن يكي از راه هاي چالش مغز است

و عملكرد آن را افزايش مي دهد. سرعت خواندن مغز شما را در سطحي بالاتر قادر مي سازد.

 

) بايدها و نبايدها تندخواني

هنگام خواندن ، سر خود را حركت ندهيد: سعي كنيد متن را با چشم خود دنبال كنيد و چشمان خود را در امتداد خطوط حركت دهيد و از حركت سر خودداري كنيد.

با صداي بلند مطالعه نكنيد: در سرعت خواندن ، هدف خواندن با مغز و چشم است. بلند خواندن

از دست دادن خستگي و كاهش انرژي و زمزمه نكردن زير لب زمزمه و لب باعث مي شود سرعت خواندن برابر باشد با سرعت صحبت و سرعت

خواندن را كاهش مي دهد. همچنين باعث خستگي و انرژي تلف شده مانند خواندن با صداي بلند مي شود. تعداد استراحت هايي كه مطالعه مي كنيد را كاهش دهيد. سعي كنيد در زمان هاي خاص مانند 30 ثانيه كلمات بيشتري اضافه كنيد

با نگاه دقيقتر به چشمان خود بنگريد و بيشتر بخوانيد و قبل از شروع مطالعه ، هدف خود را براي خواندن موضوعي كه مي خواهيد انجام دهيد با انجام كارهايي كه نيستند تعيين كنيد.

آنها براي جلوگيري از مطالعه ضروري هستند. همچنين مي توانيد پاراگراف اول و آخر هر پاراگراف را بخوانيد

اصول را بفهميد و سريعتر حركت كنيد و از راهنما براي ترسيم درست خط استفاده كنيد: راهنما نبايد در خواندن و حركت چشم شما اختلال ايجاد كند

با پشت سر گذاشتن وسواس نكنيد بسياري از داوطلبان هنگام خواندن بيش از حد وسواسي مي كنند و چندين بار به عقب برمي گردند تا عباراتي را كه خوانده اند بخوانند. و بدون رگرسيون آنها نمي توانند از ابتدا تا انتهاي يك خط نگاه كنيد و به خط بعدي برويد. اين فقط خواندن را كندتر مي كند. به كلمات و نمادهاي دستوري و ادبي توجه نكنيد. در يك پاراگراف ، بسياري از كلمات فقط به خاطر پيروي از دستورالعمل ها هستند.

ادبيات آورده شده است. بنابراين هنگام خواندن با ذهن و چشم ، نيازي به خواندن آنها نيست. بهتر است وقت خود را بگذرانيد

براي يادگيري بهتر ، تمركز خود را بر روي مباحث اصلي و عناوين مهم و تمركز هنگام خواندن ، استفاده از تكنيك هاي سرعت خواندن از هر عاملي كه ذهن شما را مختل مي كند ، و شما را منحرف مي كند؛ از استفاده حداكثر دقت خودداري كنيد. با استفاده از روشهاي خواندن سريع مطالب را با دقت بخوانيد ، عدم دقت كافي باعث مي شود ناقص يادگيري شويد. هيچ چيز به پس انداز شما اضافه نمي شود

 

) جمع بندي

سرانجام ، بايد بدانيد كه بدون تمرين ، تمام نكات فوق بي فايده است. براي رسيدن به نتيجه مطلوب ، آموزش ها و تكنيك ها بايد در برنامه ريزي روزانه شما قرار بگيرند. شما بهترين مربي خواندن خود هستيد و مي توانيد اين مهارت را تمرين كنيد. مطمئن باشيد با يادگيري و استفاده از تكنيك تندخواني چندين پله به بالا خواهيد رفته و تعداد مرور هاي بيشتري را | در دروس مختلف از اين پس تجربه مي كنيد.

با حرف آخر اصولي‌ترين متد آموزشي كنكور را در اختيار خود قرار دهيد و بتونيد تو كنكورتون، با رتبه خيلي عالي قبول بشيد.


برچسب: روش هاي تندخواني براي كنكور،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ شهريور ۱۳۹۹ساعت: ۰۲:۰۵:۲۲ توسط:صمن موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :